Další díl našeho pravidelného pořadu nás zavedl na hrad Rožmberk 🏰 v Rožmberku nad Vltavou v okrese Český Krumlov 👍. Ten v polovině třináctého století založil Vok I. z Rožmberka. Mimo jiné se dozvíte, že hrad Rožmberk tvoří Dolní a Horní hrad. Prostřednictvím krásných dronových záběrů 📹 se můžete podívat na věž Jakobínku a skrze fotografie 📷 nahlédnout do útrob hradu 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Hrad Rožmberk

Od čtrnáctého století se hlavním sídlem pánů z Rožmberka stal Český Krumlov 🌹, ale Rožmberk přesto udržovali a rozšiřovali 👍. Ve druhé polovině patnáctého století hrad dvakrát dobyli ⚔️, ale Rožmberkové jej v obou případech brzy získali zpět. Na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století zchátralý hrad přestavěli na renesanční zámek 😍.

Areál zahrnuje přestavěné objekty dvou původně samostatných hradů. Podle Emanuela Pocheho je nejstarší částí Horní hrad s věží Jakobínkou, zatímco Dolní hrad měl být postaven až ve čtrnáctém století. Opačné pořadí vzniku obou hradů uvádí Tomáš Durdík, podle nějž je Dolní hrad jedním z nejstarších šlechtických hradů v Čechách 🤷‍♂️.

Dolní hrad

Dolní hrad byl postaven na ostrohu obtékaném ze tří stran Vltavou 🌊. Nejstarší částí hradu je pravděpodobně čtverhranná jižní věž – Anglická věž. Druhá menší věž byla o něco později postavena na severním konci hradu. Palác se složitým stavebním vývojem stál podél východní hradby. Přestavba Dolního hradu na renesanční zámek započala roku 1556. Při ní byl zchátralý hrad opraven, došlo ke změnám dispozice interiéru, omítky byly vyzdobeny strafity a v předhradí postavena nízká zástavba s bránou do města.

Mezi významné prostory zámku patří tzv. zbrojnice v prvním patře paláce a Rytířský sál 🤺. Zbrojnice má nepravidelný lichoběžníkový půdorys a renesanční táflovaný strop podepřený středovými pilíři. Obdélný Rytířský sál má kazetový strop zdobený řezanými šišticemi a manýristickými malbami podle předloh L. Kiliana z roku 1607.

V roce 2020 bylo přístupných pět návštěvnických okruhů 👍. Hlavní prohlídková trasa Buquoyské sbírky návštěvníky seznamuje s novogotickým zařízením interiérů a sbírkami shromážděnými rodem Buquoyů. Její součástí je sbírka obrazů, mezi jejichž autory patří Karel Škréta, Jan Kupecký nebo Norbert Grund.

Okruh Soukromé pokoje představuje obytné prostory rodiny Jiřího Jana Jindřicha Buquoye z devatenáctého století. K okruhu patří také výstup na Anglickou věž, která je příležitostně přístupná jako samostatná prohlídková trasa. Ve sklepeních se nachází expozice zaměřená na historii hrdelního soudnictví a útrpného práva. Posledním typem prohlídky je okruh přizpůsobený skupinám dětí a žáků. Více na stránkách hradu.

Horní hrad s věží Jakobínkou

Horní hrad byl postaven nejspíše ve čtrnáctém století jako sídlo některého člena rodu Rožmberků. Po požáru v roce 1522 byl z větší části stržen, a jedinou dochovanou částí je okrouhlá věž Jakobínka.

Dlouhá dvoupatrová budova v místech horního hradu vznikla při regotizační přestavbě Jiřího Jana Jindřicha Buquoye realizované v letech 1840–1870. Její jižní strana navazuje na nižší renesanční křídlo.

Město Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk nad Vltavou je město v Šumavském podhůří na Českokrumlovsku. Jeho historické jádro bylo prohlášeno městskou památkovou zónou. Žije zde 373 obyvatel. Střed města je vzdálen 23 km jižně od Českého Krumlova a 7 km severovýchodně od Vyššího Brodu. Rožmberk je 5. nejjižnější obcí v ČR a nejmenším městem v Jihočeském kraji.

Městečko v podhradí založil v roce 1262 Vok z Rožmberka. V roce 1302 vymřela krumlovská větev Vítkovců a panství převzali Rožmberkové. Tento rod přenesl své sídlo na Krumlov, ale Rožmberk udržovali nadále. Po smrti Petra Voka v roce 1611 přešlo vlastnictví panství na jeho synovce Jana Zrinského, později ho převzal rod Švamberků. Ti ho ale vlastní jen na krátkou dobu, protože jim je v roce 1620 za jejich účast na stavovském povstání zkonfiskovali. Panství převzal francouzský šlechtický rod Buquoyů, kteří ho vlastnili až do roku 1945.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.