Stádlecký řetězový most 🌉 přes Lužnici 🌊 stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec mezi Bechyní a Táborem a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v Česku 👍. Jedná se o nádhernou, impozantní stavbu v krásné přírodě 🌲🌳. Na červené stezce se nedaleko nacházejí zříceniny hradů Příběnice a Dobronice.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Historie a konstrukce mostu

Most postavil Vojtěch Lanna 👨 v letech 1847–1848. Původně (1848–1960) překlenoval Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen za národní technickou památku 👍. Mezi roky 1960 a 1975 došlo k rozebrání a přemístění mostu na dnešní místo na Lužnici.

Základní nosnou konstrukci mostu tvoří 4 řetězy uspořádané do dvou párů. Ty jsou uloženy na dvou kamenných pylonech – branách vysokých 13 metrů. Mostovku tvoří dubové fošny (nově instalované v roce 2019). Stádlecký řetězový most je po celkové rekonstrukci. Vjezd je povolen jen vozidlům do hmotnosti 1,5 tuny, sloupky u vjezdů na most omezují též šířku vozidel na 2 metry.

Okolí Stádleckého mostu

U Stádleckého mostu je křižovatka turistických tras 🚶‍♀️🚶‍♂️. Proti proudu vede cesta po červeně značené trase 🟥 na Lužničanku (3,5 km) – oblíbenou turistickou chatu 🏡. Dále pak na hrad Příběnice 🏰 (6 km) nebo až do Tábora ⛪.

Po proudu pak po červené nebo po modré (vhodné též pro jízdní kola 🚴‍♂️), na hrad Dobronice, dále pak po červené do Bechyně. Po žluté značce 🟨 lze jít na pravý břeh do městyse Stádlec nebo na levý břeh do Dobřejic a Malšic.

Neváhejte navštívit toto krásné místo 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 11

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.