Stádlecký most 🌉 přes Lužnici 🌊 stojí od roku 1975 pod městysem Stádlec mezi Bechyní a Táborem a je posledním dochovaným empírovým řetězovým mostem v Česku 👍. Jedná se o nádhernou, impozantní stavbu v krásné přírodě 🌲🌳. Na červené stezce se nedaleko nacházejí zříceniny hradů Příběnice a Dobronice. Neváhejte navštívit toto krásné místo 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Historie a konstrukce mostu

Most postavil Vojtěch Lanna v letech 1847–1848. Původně, v letech 1848–1960, překlenoval Vltavu u Podolska. V roce 1959 byl jako Podolský most prohlášen národní technickou památkou. V letech 1960–1975 byl rozebrán a přemístěn na dnešní místo na Lužnici.

Základní nosnou konstrukci mostu tvoří 4 řetězy uspořádané do dvou dvojic. Ty jsou uloženy na dvou kamenných pylonech, branách vysokých 13 metrů. Mostovku tvoří dubové fošny, nově instalované v roce 2019. Most je po celkové rekonstrukci. Vjezd je povolen jen vozidlům do hmotnosti 1,5 tuny, sloupky u vjezdů na most omezují též šířku vozidel na 2 metry.

Okolí

U Stádleckého mostu je křižovatka turistických tras. Proti proudu vede cesta po červeně značené trase na Lužničanku (3,5 km), oblíbenou turistickou chatu, dále pak na hrad Příběnice (6 km) nebo až do Tábora.

Po proudu pak po červené nebo po modré, vhodné též pro jízdní kola, na hrad Dobronice, dále pak po červené do Bechyně. Po žluté značce lze jít na pravý břeh do Stádlece nebo na levý břeh do Dobřejic a Malšic.

Jak se Vám líbí tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvek jako první.