Čertova stěna 👹🗻 je národní přírodní rezervace o rozloze 140 ha nacházející se podél úseku řeky Vltavy 🌊 mezi Loučovicemi 🏠 a Vyšším Brodem ⛪. Skalní vyhlídka 🔭 je tvořena dvojslídou žulou. Mrazovým zvětráváním a samovolným rozpadem žuly v dobách ledových ❄️ a poledových se některé části uvolnily a sesunuly do údolí 🌳🌲. Vznikly tak skalní sutě a kamenné moře 👍.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Jak se sem dostat

Vrchol Čertovy stěny 👹🗻 je přístupný od velkého parkoviště 🅿 u silnice spojující Vyšší Brod (cca 3 km) a Loučovice. Dejte si pozor při přecházení cesty od parkoviště – není tu přechod a parkoviště je v zatáčce. Na druhé straně cesty uvidíte rozcestí Čertova stěna, které ukazuje směr cesty. Pěšina vede po červené tvarové značce 🟥. Od parkoviště ke skalnímu útvaru je to po vyšlapané lesní pěšině pouhých 300 metrů.

Na samotné skalní vyhlídce dbejte zvýšené opatrnosti na pády ze skály a obzvlášť na podzim 🍂💦 a v zimě ❄️ kameny a kořeny dost kloužou, tak opatrně! Skalní útvar se vypíná na prudké stráni nad pravým břehem řeky Vltavy 🌊. Díky tomu poskytuje nádherný pohled do kaňonovitého údolí – na suťoviska a kamenná moře Čertovy stěny. Vstup dále do kamenného moře je zakázán.

Rezervací dále prochází dvě turistické značky 🚶‍♂️🚶‍♀️, cyklostezka 🚴‍♂️ a železniční trať 🚂 Rybník – Lipno nad Vltavou (poblíž rezervace je zastávka Čertova stěna).

Čertova stěna a její legendy

Podle legend byl vrch Strašidelník pohanským posvátným místem, kde Slované uctívali boha dobra Svatoroha.

Další legenda se váže ke vzniku tzv. Čertových proudů 👹🌊. Ty údajně vznikly tak, že čert chtěl zničit nově zbudovaný Vyšebrodský klášter ⛪. Proto hodlal na místě zhotovit hráz a pak klášter spláchnout. Nestihl to však provést během jedné noci a se svítáním jeho čas vypršel, zbylo po něm však jeho nedokončené dílo. V korytě řeky se pak nachází jeden obzvláště velký balvan s dolíkem, který má být otiskem ďáblova palce. Tato pověst inspirovala v roce 1882 Bedřicha Smetanu ke složení opery Čertova stěna 👍.

Čertovy proudy

Jako Čertovy proudy (též Čertovy schody či Čertovy kameny) bylo původně nazýváno řečiště Vltavy od Lipna až po Vyšší Brod. Úsek zahrnutý do rezervace (asi 800 metrů) představuje nejnebezpečnější část Čertových proudů plný obrovského množství až několikatunových balvanů, v nichž voda za staletí svého působení vymlela spoustu roztodivných tvarů, mimo jiné například i tzv. hrnce o průměru větším než metr.

Čertovy proudy se berou za normálních okolností jako naprosto nesjízdné, avšak od doby postavení Lipenské přehrady se zde jezdí různé závody ve vodním slalomu 🚣‍♂️ nebo jen sjíždění řeky. To ovšem vyžaduje zvýšený průtok zařízený Lipenskou přehradou. Úsek Čertových proudů v oblasti Čertova Stěna-Luč se považuje za jednu z nejtěžších přirozených slalomářských či vodáckých tratí na světě. Uskutečnilo se zde i mistrovství světa v raftingu v roce 2004, které se stalo předmětem sváru mezi ochranáři a příznivci vodních sportů.

Jedná se o kratší výlet 🚶‍♂️🚶‍♀️, který stojí za to 😉 V blízkosti také doporučujeme navštívit Opatskou naučnou stezku a vodopády sv. Wolfganga 👍.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.

Označeno v:

, ,