Holašovice jsou jednou z nejznámějších obcí u nás. Zdejší unikátní soubor budov 🏠🏡 ve stylu tzv. selského baroka ze sedmdesátých let 19. století tvoří jedinečný celek, který je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací a roku 1998 byl zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO 👍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Typická jihočeská vesnička

Holašovice se nacházejí 15 km západně od Českých Budějovic 🚴‍♂️🚗 a necelých 30 km severně od Českého Krumlova, v nadmořské výšce 494 m n. m., v jihozápadním okraji CHKO Blanský les 🌳🌲 nedaleko hory Kleť, pod zalesněnými vrchy Skalka, Švehlán a Vysoká.

Oblast leží při jižním okraji významné kulturně historické oblasti jihočeských Blat, pro kterou je typické vesnické prostředí, s hodnotnými návesními prostory 🏡 a s citlivým zasazením těchto sídel do okolní krajiny 🌲🌳.

Díky své jedinečnosti byly Holašovice zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a to především pro své mimořádné architektonické a urbanistické hodnoty 👍.

Představují unikátní dochovaný soubor hospodářských usedlostí. Ty byly stavebně a výtvarně upravené v průběhu 19. století do specifické podoby tzv. selského baroka. Unikátní je dosud neporušená forma půdorysného řešení, parcelace i struktura zástavby. Ta je příkladem vesnického urbanismu z období vrcholné fáze středověké kolonizace.

Co v Holašovicích navštívit a nevynechat

Vesnice je známá i selskými slavnostmi, tradičními adventními trhy a vánočním jarmarkem. Dále stojí za to navštívit turistické informační centrum ℹ nacházející se u parkoviště 🅿 a keramickou dílnu. Na návsi navštivte Holašovickou hospodu 🍻, restauraci Špejchar u Vojty 🍴, selský dvůr, kovárnu, Boží muka, rybník nebo zaniklé obecní pastoušky.

Holašovické Stonehenge

Holašovice jsou poslední roky známé i pro své Stonehenge 🗻, které se nachází na okraji obce. Jedná se o obrovské kameny – menhiry. Ty zde (na téměř 3ha louce) začaly vznikat již v roce 2008.

Holašovické Stonehenge

Areál není volně přístupný, ale platí se menší vstupné (dospělí 35 Kč, děti jsou zdarma). Je zde krásný výhled do jihočeské krajiny 👍

Holašovice toho nabízí skutečně hodně k vidění, neváhejte je navštívit 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.