V jubilejním 30. díle jsme navštívili vesnici Purkarec nacházející se osm kilometrů severně od Hluboké nad Vltavou a přibližně deset kilometrů jižně od Týna nad Vltavou. V reportáži nahlédneme do historie obce, zavítáme do vorařského muzea a krásnou procházkou se projdeme k zřícenině Karlův Hrádek.

Náves a známá cyklostezka podél Vltavy

Dominantou návsi je dochovaný Kostel sv. Jiří, který pochází z 60. let 14. století a je postaven v gotickém slohu. Jeho pozůstatky – křížová klenba a jižní boční portál s ostěním jsou patrné do dnes. Kostel je opravdu krásný a je samozřejmě možné se podívat i dovnitř.

Cyklostezka (ilustrativní fotografie).

Na návsi se nachází Relax Hotel Pelikán i s restaurací, Apartmány U Anděla a Penzion Vltavan s hospůdkou U Voraře. Purkarec protíná známá a oblíbená cyklostezka z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou – jedná se o Vltavskou cyklostezku (dlouhá 456 km), která vede od Pramene Vltavy až do Mělníka.

Purkarec – malá vesnička s hlubokou historií

Název vsi se odvíjí od jména Purkart nebo Pulkart, což bylo zřejmě jméno lokátora (povolání ve středověku – obdoba moderního developera), který sem přivedl další osadníky. První písemná zmínka o vsi Purkharcz je z roku 1352, avšak okolí Purkarce bylo osídleno jíž v pravěku. V dubnu 2007 byl na zalesněném svahu vrchu nad Purkarcem objeven soubor 74 měděných žeber s příměsí olova ze starší doby bronzové.

Vesnice vznikla ve středověku během kolonizace hvozdu severně od královského hradu Hluboká. Purkarec patřil po celou feudální dobu k hlubockému panství a tvořil významné středisko schwarzenberského revíru.

Spolek Vltavan Purkarec

Purkarec leží na březích Vltavy 🚤. Hlavní obživou obyvatel Purkarce v celé jeho historii bylo zemědělství, práce v lesích a plavení dřeva po Vltavě 🌲🌊. Těžení dříví z lesů se již ve 14. a 15 století dopravovalo po významné dopravní tepně – řece Vltavě do Prahy a dále do Německa.

V obci se nachází i Pamětní síň voroplavby, kterou spravuje zdejší spolek Vltavan Purkarec (založen 1902). Je zde úžasně zpracovaná výstava vorařství, můžete si prohlédnout dobové nástroje a fotografie. Návštěvu muzea jistě nevynechejte.

Síň voroplavby – Purkarec

Významný rok pro Purkarec byl rok 1978, kdy vládou tehdy bylo rozhodnuto o výstavbě vodního díla Hněvkovice. Díky němu se výrazně zvedla hladina řeky Vltavy a došlo k zaplavení zhruba dvou třetin vesnice (tehdy městečka) Purkarec. Od té doby začala lodní doprava v Purkarci a dnes je Vltava splavná z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou.

Karlův Hrádek

Krásnou dvoukilometrovou procházkou z Purkarce po červené značce se dá dojít až k zřícenině Karlův Hrádek 🏰. Zřícenina se nachází zhruba 400 metrů od cyklostezky, je schovaná v lese 🌲🌳 a je volně přístupná.

Tento lovecký zámeček nechal postavit sám císař Karel IV., ale záhy ztratil o hrad zájem a tak ten postupně chátral a upadal.

Kvalitně postavený hrad leží v nadmořské výšce okolo 400 m nad levým břehem Vltavy a ze všech stran ho obepíná mohutný val a příkop.

Videoreportáž

Purkarec láká na krásný výlet a Jihočeské víkendy vřele doporučují 👍 Tradičně se můžete podívat na naši videoreportáž 😉

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Za námět na tento díl děkujeme slečně Gabriele T., která nás na Facebooku inspirovala svou návštěvou Karlova Hrádku 😊. Máte i vy ve svém okolí nějakou zajímavost, kterou bychom mohli navštívit a natočit/napsat o ní reportáž? Jestli ano, tak nás neváhejte kontaktovat na sociálních sítích nebo emailem 😉

Jak se vám dnešní výlet do Purkarce líbil a byli jste zde už nebo se chystáte? Dejte nám vědět do komentářů pod příspěvkem ✍. V příštím díle zavítáme do malebné vesničky Holašovice 👍

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.