V jubilejním 30. díle jsme navštívili vesnici Purkarec 🏡 nacházející se osm kilometrů severně od Hluboké nad Vltavou 🏰 a přibližně deset kilometrů jižně od Týna nad Vltavou ⛪. V reportáži nahlédneme do historie obce, zavítáme do vorařského muzea 🏛️ a krásnou procházkou 🚶‍♀️🚶‍♂️ se projdeme k zřícenině Karlův Hrádek 👍.

Videoreportáž

Purkarec láká na krásný výlet a Jihočeské víkendy vřele doporučují 👍 Tradičně se můžete podívat na naši videoreportáž 😉

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Náves a známá cyklostezka podél Vltavy

Dominantou návsi je dochovaný kostel sv. Jiří ⛪, který pochází z 60. let 14. století a je postaven v gotickém slohu. Jeho pozůstatky – křížová klenba a jižní boční portál s ostěním jsou patrné dodnes 👍. Kostel je opravdu krásný a je samozřejmě možné se podívat i dovnitř 😉.

Cyklostezka (ilustrativní fotografie).

Na návsi se nachází Relax Hotel Pelikán i s restaurací 🍴, Apartmány U Anděla 🛌 a Penzion Vltavan 🛀 s hospůdkou U Voraře 🍻. Purkarec protíná známá a oblíbená cyklostezka 🚴‍♂️ z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou – jedná se o Vltavskou cyklostezku (dlouhá 456 km), která vede od Pramene Vltavy až do Mělníka 👍.

Purkarec – malá vesnička s hlubokou historií

Název vsi se odvíjí od jména Purkart nebo Pulkart, což bylo zřejmě jméno lokátora (povolání ve středověku – obdoba moderního developera), který sem přivedl další osadníky. První písemná zmínka o vsi Purkharcz je z roku 1352, avšak okolí Purkarce bylo osídleno jíž v pravěku. V dubnu 2007 byl na zalesněném svahu vrchu nad Purkarcem objeven soubor 74 měděných žeber s příměsí olova ze starší doby bronzové.

Vesnice vznikla ve středověku během kolonizace hvozdu severně od královského hradu Hluboká. Purkarec patřil po celou feudální dobu k hlubockému panství a tvořil významné středisko schwarzenberského revíru.

Spolek Vltavan Purkarec

Purkarec leží na březích Vltavy 🚤. Hlavní obživou obyvatel Purkarce v celé jeho historii bylo zemědělství, práce v lesích a plavení dřeva po Vltavě 🌲🌊. Těžení dříví z lesů se již ve 14. a 15 století dopravovalo po významné dopravní tepně – řece Vltavě do Prahy a dále do Německa.

V obci se nachází i Pamětní síň voroplavby 🏛️, kterou spravuje zdejší spolek Vltavan Purkarec (založen 1902). Je zde úžasně zpracovaná výstava vorařství, můžete si prohlédnout dobové nástroje a fotografie. Návštěvu muzea jistě nevynechejte.

Síň voroplavby – Purkarec

Významný rok pro Purkarec byl rok 1978, kdy vládou tehdy bylo rozhodnuto o výstavbě vodního díla Hněvkovice. Díky němu se výrazně zvedla hladina řeky Vltavy a došlo k zaplavení 🌊 zhruba dvou třetin vesnice (tehdy městečka) Purkarec. Od té doby začala lodní doprava 🚢 v Purkarci a dnes je Vltava splavná z Českých Budějovic až do Týna nad Vltavou.

Karlův Hrádek

Krásnou dvoukilometrovou procházkou 🚶‍♂️🚶‍♀️ z Purkarce po červené značce 🟥 se dá dojít až k zřícenině Karlův Hrádek 🏰. Zřícenina se nachází zhruba 400 metrů od cyklostezky 🚴‍♂️, je schovaná v lese 🌲🌳 a je volně přístupná 👍.

Tento lovecký zámeček nechal postavit sám císař Karel IV., ale záhy ztratil o hrad zájem, proto postupně chátral a upadal.

Kvalitně postavený hrad leží v nadmořské výšce okolo 400 m nad levým břehem Vltavy a ze všech stran ho obepíná mohutný val a příkop.

Za námět na tento díl děkujeme slečně Gabriele T., která nás na Facebooku inspirovala svou návštěvou Karlova Hrádku 😊. Máte i vy ve svém okolí nějakou zajímavost, kterou bychom mohli navštívit a natočit/napsat o ní? Jestli ano, neváhejte nás kontaktovat na sociálních sítích nebo emailem 😉

Jak se vám dnešní výlet do Purkarce líbil a byli jste zde už nebo se chystáte? Dejte nám vědět do komentářů pod příspěvkem ✍. V příštím díle zavítáme do malebné vesničky Holašovice 👍

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.