Ve 27. díle jsme se vydali na cestu kolem Světa 🌍. Ano, kolem rybníka 🚢 Svět. Ten je desátý největší rybník v Jihočeském kraji a patnáctý v celé České republice. Nachází se na jižním okraji Třeboně, přesně na 49. rovnoběžce a pouhý 1 km od třeboňského centrálního Masarykova náměstí.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Rybník svět

Vodní plocha rybníka Svět má rozlohu 215 ha 🌊. Dvakrát lomená hráz je dlouhá 1400 m a vysoká 7,5 m. Rybník pochází z let 1571–73 a je dílem Jakuba Krčína z Jelčan. Je využíván přednostně pro rybochovné účely 🎣 a loví se ve dvouletých cyklech.

Cesta kolem Světa
Rybník svět – hráz

Od 20. století slouží rybník částečně jako rekreační plocha. Využívá se k rekreaci a sportu 🏐🤿🛶. Pravidelně zde probíhají závody ve veslování 🛶 a vyhlídkové jízdy motorovou lodí 🚢. Proti přístavišti výletních lodí u města je původní ostrov, na kterém je stále funkční středověká studna, dříve využívaná místním pivovarem Regent 🍺.

Cesta kolem Světa je vhodná i pro děti

Naučná stezka Cesta kolem Světa je dlouhá přibližně 12 km a najdete na ní 16 zastavení 🚶‍♂️🚶‍♀️. Mezi ty nejvýznamnější patří Schwarzenberská hrobka, park lázní Aurora 🛀 nebo Spolský mlýn 🏡 s kapličkou. Naučné tabule vás seznámí s historií rybníka Svět a s rybníkářstvím 🐟 na Třeboňsku.

U Světa jsou dvě koupaliště – na severní straně je velká pláž 🏖️, na jižním břehu je menší koupaliště Ostende, ovšem s příjemnou hospůdkou a sportovním vyžitím.

Vydejte se také na cestu kolem Světa – stojí to za to 😉👍

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.