Další díl jsme opět věnovali Šumavě 🌲🌲🌲 a dalšímu rašeliništi. Tentokrát jsme navštívili Svinnou Ladu (respektive Svinná Lada), kde se nachází nádherná Chalupská slať. Tradičně se můžete podívat na naší videoreportáž 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Chalupská slať

Nachází se zhruba 1 km od Borové Lady v nadmořské výšce 900–950 m. U hlavní silnice ve směru na Kvildu nejdete bezplatné parkoviště 🅿. Doporučujeme navštívit i informační středisko ℹ ve Svinné Ladě, které je bezbariérové 👩‍🦽 a je upraveno i pro nevidomé a neslyšící 👍.

Slatí prochází naučná stezka, která vede po 260 metrů dlouhé povalové cestě 🚶‍♂️🚶‍♀️. Na jejím konci se nachází největší rašelinné jezírko v České republice, jehož rozloha je 1,3 ha 🌀. V jezírku je několik plovoucích ostrůvků. Chalupská slať začala vnikat po době ledové před 8 až 10 tisíci lety.

Chalupská slať

Slať leží na levém břehu Teplé Vltavy 🌊 nad jejím soutokem s Vydřím potokem 🦦. Na jejím okraji se v minulosti těžila rašelina, která se převážně využívala jako palivo 🔥. Dnes je území chráněno jako přírodní památka Borová Lada 👍.

Chalupská slať

Porost tvoří smrky 🌲, břízy 🌳, kleče, rašeliníky 🌿, suchopýr pochvatý nebo vřesy. Chalupská slať je specifická značným množstvím motýlů 🦋 a vážek, k čemuž přispívá přítomnost jezírka.

Využijte krásné podzimní 🍁🍂🍃 dny k návštěvě tohoto úžasného místa 😉

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 4

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.