Ve 25. díle jsme navštívili Šumavu 🌲🌲🌲, konkrétně jedno z největších přístupných rašelinišť. Jezerní slať se nachází nedaleko obce Kvilda a jedná se o nejvlhčí 💧☂️ a nejchladnější 🌡️❄️ místo v České republice. Využijte krásné podzimní 🍁🍂🍃 dny k návštěvě tohoto úžasného místa 😉

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Několik zajímavostí

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání. Byla vyhlášena rezervací již v roce 1933. Rozloha je 208 ha, průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m a nejvyšší mocnost 7,6 m. Přes slať vidíme zvláštně špičatý vrchol Antýglu (1 253 m).

Na slati se vyskytuje velké množství rostlin, které jsou ve střední Evropě velmi vzácné. Patří mezi ně bříza zakrslá, která nedosahuje výšky větší než 50 cm, suchopýr pochvatý, kleč horská a mnoho dalších. Vzácní živočichové jsou zastoupeni tetřívkem obecným nebo rysem ostrovidem.

Přístupnost

Nejjednodušší přístup k Jezerní slati je z turistického parkoviště u silnice z Kvildy do Horské Kvildy. Parkovací plocha má vyhrazené stání a mobilní toaletu i pro vozíčkáře. Odtud pokračujeme mírně klesající pískovou cestou, která po 250 m navazuje na dřevěný povalový chodník, který je dlouhý 120 m. Tento cca 1,4 m široký, pohodlný chodník nás zavede do samotného centra slatě, kde se mezi klečí otevře nádherný pohled na horské vrchoviště.

V blízkosti povalového chodníku je umístěna vyhlídková věž. Stezka je opět vybavena informačními prvky, jako na Chalupské slati, objasňující vznik slati a částečně popisující její současnou flóru a faunu.

Jak se Vám líbí tento příspěvek?

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento příspěvek jako první.