Lomec je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v jižních Čechách. Nachází se přibližně pět kilometrů severně od Netolic poblíž hranice okresů Strakonice a Prachatice. Dominantou je barokní kostel Jména Panny Marie ⛪ s původním monumentálním oltářem.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Nedaleko kostela se nachází bývalý lovecký zámek, který dnes slouží jako klášter pro Kongregaci Šedých sester III. řádu sv. Františka. Nedaleko kláštera stojí věž/zvonice se třemi zvony, přičemž první zvon pochází ze Svaté Hory z roku 1661.

Historie

Zdejší vrcholně barokní kostel je postaven po vzoru „španělských kaplí“. Základní kámen položil hrabě Emanuel roku 1692. Vlastní stavba byla zahájena až o dva roky později a zakrátko byla opět přerušena. Důvodem bylo založení kostela bez církevního povolení. Tím se stavba zpozdila o čtyři roky. Hrabě získal povolení až roku 1699 a mohlo se pokračovat ve stavbě. Stavba byla dokončena roku 1702.

Několik zajímavostí

Lomec byl velmi lákavým a oblíbeným místem pro libějovickou vrchnost, kostel navštěvoval např.: Adolf Schwarzenberk se svou manželkou Idou. Za zmínku stojí i časté návštěvy spisovatele Julia Zeyera. Ten zdejší místo navštěvoval vždy při svém pobytu ve Vodňanech. Vzniklo zde i jeho dílo Mariánská zahrada. Cesta, kterou sem přicházel, od té doby nese název Zeyerova stezka.

Srdečně Vás zveme na toto krásné místo. 😊

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.