Lomec je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v jižních Čechách. Nachází se přibližně pět kilometrů severně od Netolic poblíž hranice okresů Strakonice a Prachatice. Dominantou je barokní kostel Jména Panny Marie ⛪ s původním monumentálním oltářem.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Nedaleko kostela se nachází bývalý lovecký zámek 🏰, který dnes slouží jako klášter pro Kongregaci Šedých sester III. řádu sv. Františka. Nedaleko kláštera stojí věž/zvonice se třemi zvony, přičemž první zvon pochází ze Svaté Hory z roku 1661.

Lomec a historie

Zdejší vrcholně barokní kostel Jména Panny Marie ⛪ je postaven po vzoru „španělských kaplí“. Základní kámen položil Hrabě Emanuel roku 1692. Vlastní stavba byla zahájena až o dva roky později a zakrátko byla opět přerušena. Důvodem bylo založení kostela bez církevního povolení. Tím se stavba zpozdila o čtyři roky. Hrabě získal povolení až roku 1699 a mohlo se pokračovat ve stavbě. Stavba byla dokončena roku 1702.

Několik zajímavostí

Lomec byl velmi lákavým a oblíbeným místem pro libějovickou vrchnost, kostel navštěvoval např.: Adolf Schwarzenberk se svou manželkou Idou. Za zmínku stojí i časté návštěvy spisovatele Julia Zeyera. Ten zdejší místo navštěvoval vždy při svém pobytu ve Vodňanech. Vzniklo zde i jeho dílo Mariánská zahrada. Cesta, kterou sem přicházel, od té doby nese název Zeyerova stezka.

Srdečně Vás zveme na toto krásné místo. 😊

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasů: 12

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.