„V Českých Budějovicích by chtěl žít každý… kromě mě teda,“ prohlašuje Karel Infeld Prácheňský ve hře českého génia Járy Cimrmana Záskok. Budějce, jak tomuto městu říkají zdejší rodáci, nabízí historické zajímavosti ⛪, moderní architekturu 📸 i kulturní vyžití 🎭🎨. Pojďme se vypravit do města ze 13. století 👍

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

České Budějovice jsou statutární město, správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše, mají přibližně 94 tisíc obyvatel a nachází se v nich řada historických památek a muzeí. Pro ně a blízkost dalších historicky cenných míst (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod, Třeboň atd.) jsou častým cílem turistů. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze.

Krátce k historii města

České Budějovice nechal založit český král Přemysl Otakar II. v roce 1265. Lokaci a projekci města provedl králův rytíř Hirzo. Ve městě krátce existoval, nebo spíše měl existovat královský hrad. Historické centrum města bylo vyhlášeno 19. března 1980 městskou památkovou rezervací.

Co navštívit

České Budějovice jsou častým cílem turistů z Německa, Rakouska, ale též z Asie a dalších částí světa. Nejvíce památek je v městské památkové rezervaci v historickém centru, zejména:

  • Náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí postavenou mezi lety 1727–1730
  • Barokní katedrála svatého Mikuláše a Černá věž
  • Piaristické náměstí, přilehlý gotický dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie a pozdně renesanční Solnice.
  • Můžeme lze najít i Budějovický pivovar Budvar, měšťanský pivovar Samson, Madetu nebo Koh-i-noor. 🍺🧀
  • A jiné…

Doprava

Od roku 2017 jsou České Budějovice napojeny na evropskou síť vodních cest splavnou Vltavou. Na lodi nebo na kole podél řeky je možné se dopravit i na Hlubokou nad Vltavou.🚢🚲 Do Českých Budějovic je možné se dopravit autem, vlakem nebo autobusem. Po městě jezdí i několik linek MHD.

Toto krásné město a plno kulturních, turistických a uměleckých míst stojí za to navštívit! 👍

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasů: 12

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.