Dominantou Jindřichova Hradce je jednoznačně státní hrad a zámek Jindřichův Hradec, který je 3. největším hradním (zámeckým) komplexem v České republice. Město leží na řece Nežárce a žije zde přibližně 21 tisíc obyvatel. V těsné blízkosti historického jádra Jindřichova Hradce, které je městskou památkovou rezervací, se nachází rybník Vajgar o rozloze 49 ha.

Videoreportáž

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Mezi další historické památky patří sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na náměstí Míru, městské opevnění, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostelem sv. Jana Křtitele a zámecký pivovar. Pro Jindřichův Hradec je také typická úzkokolejná trať (tzv. „úzkokolejka“), Krýzovy jesličky – největší mechanický lidový betlém na světě (od roku 1998 zapsány v Guinessově knize rekordů).

Pár zajímavostí

Za první opevněné sídlo na území Jindřichova Hradce můžeme považovat pohraniční přemyslovské hradiště z 9. až 10. století. Na konci 12. století okolní region získal do sféry vlivu mocný rodu Vítkovců. Přelomovým rokem se stal rok 1293, kdy byl Jindřichův Hradec poprvé zmíněn jako město. V této době již měl Hradec s největší pravděpodobností dobudováno opevnění a v následujících desetiletích se pokračovalo s plánovitou výstavbou převážně kamenných měšťanských domů. 🏡

Parní lokomotiva

S Jindřichovým Hradcem je spjatý tragicky zesnulý hokejista Jan Marek, hokejisté bratři Michálkové, Aleš Kotalík, fotbalisté Karel Poborský, Stanislav Tecl a v letech 1831–1835 v místním pivovaru pobýval Bedřich Smetana, jenž zde utrpěl vážný úraz, který zapříčinil jeho pozdější hluchotu.

Co zde navštívit

V Jindřichově Hradci můžete navštívit Zámecký mlýn, přestavěný Františkem Křižíkem na městskou elektrárnu, Dům gobelínů, Národní muzeum fotografie a soukromou expozici historických šicích strojů. Rodinám s dětmi udělá radost jindřichohradecký aquapark se spoustou vodních atrakcí anebo společné tvoření ve výtvarné dílně Romany Hulíkové v nedalekém Děbolíně. Atraktivní je i výlet parním vlakem po některé z jindřichohradeckých úzkokolejek do oblasti zvané Česká Kanada.

Jindřichův Hradec je krásné město, které stojí za to ho navštívit! 👍

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.