Terčino údolí (také Terezino údolí nebo Tereziino) je romantický krajinný park a národní přírodní památka v údolí říčky Stropnice nalézající se cca 1 km od Nových Hradů. Nechal jej vybudovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy roku 1756 na popud své manželky, hraběnky Terezie Buquoyové, po níž je park dnes také pojmenován. Rozloha parku je přes 138 hektarů a nabízí typické mostky, vodopád, Lázničky, tvrz Cuknštejn a mnoho dalších zajímavých míst 👍

Pár zajímavostí

Vznikl jako romantický krajinný park (tzv. anglický park) v údolí říčky Stropnice roku 1756. V době založení byl nazýván Valloncherie. Práce na budování parku řídil zahradník Ignác Fnoika. Původní rozloha parku byla 68,8 ha.

Tip na výlet

V parku je zřízen okruh naučné stezky o délce 7 km (délku trasy lze podle potřeby kdykoliv zkrátit). Stezka je určená pěším návštěvníkům a je přístupná celoročně. Na okraji Tereziina údolí je vybudována vodní nádrž Humenice, která zabraňuje devastujícím povodním v parku. V její blízkosti se nachází dobře zachovalá tvrz Cuknštejn. Zde po stezce vidět i Lázničky, Modrý dům, vodopády, romantické stavby, louky a Švýcarský dům.

Za nás super tip na krásný výlet! 👍🌲

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.