Tento týden zavítáme do vesnice Žumberk (část obce Žár) na Novohradsku 🚴. Navštívíme tvrz Žumberk z 15. století 😍, kde sídlí pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích 👍, a nevynecháme ani ochutnávku piva z místního malého pivovaru 🍺. Žumberk a okolí stojí za to navštívit 😉

Video – tip na výlet

Tip: dejte si náš YouTube kanál do odběru, ať vám žádné další video neunikne!

Ves Žumberk

Žumberk u Nových Hradů leží asi třicet kilometrů od Českých Budějovic 🚗🚴. Ves byla založena v polovině 13. století a v jejím držení se střídali opati Rožmberského kláštera ve Vyšším Brodě ⛪, sami Rožmberkové 🏰, a zejména několik rodů nižší české šlechty.

Nachází se zde minipivovar Žumberk 🍺, který vyrábí pivo tradičním postupem a je moc dobré 👍. Najdeme zde i krásné selské domy 🏡, boží muka a kostel Stětí sv. Jana Křtitele ⛪.

Tvrz Žumberk

Koncem 15. století byla vystavěna rozložitá kamenná pozdně gotická tvrz Žumberk 😍. Nádherně se dochovala do dnešního dne a obdivovat můžete i pás hradeb s baštami. Nedílnou součástí je rybník/vodní nádrž na Svinenském potoku 🌊.

Jedná se o čtyřkřídlou patrovou budovu s přístavky u severního a západního křídla. Ve východním křídle se nachází průjezd na malé čtvercové nádvoří s fasádou s psaníčkovými sgrafity a s pavlačemi.

V tvrzi sídlí pobočka Jihočeského muzea v Č. Budějovicích. Uvnitř se nachází krásná výstava nábytku 🛏️, expozice zaměřená na historii okolí a nová výstava řemesel ⚒️. Ta je určena nejen zájemcům o tradiční řemesla a historii regionu, ale také rodinám s dětmi 👍.

Okolí žumberské tvrze zdobí rovněž několik zajímavých dřevěných soch. Nedílnou součástí každoročního provozu tvrze je vždy v polovině října tradiční výstava chryzantém, ovoce, zeleniny a suché vazby květin v předsálí samotného Rytířského sálu tvrze.

Ohodnoťte tento výlet:

Klikněte na hvězdičku pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím žádné hlasy! Ohodnoťte tento výlet jako první.